DOLAR
27,1418
EURO
28,9323
ALTIN
1.681,16
BIST
8.039,18
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Şanlıurfa
Açık
37°C
Şanlıurfa
37°C
Açık
Pazartesi Açık
37°C
Salı Açık
36°C
Çarşamba Açık
35°C
Perşembe Açık
33°C
Son Dakika
09:05 Bir eli direksiyonda, diğer eli gaz ve frende
08:49 Kayseri Melikgazi’de asfalt çalışması sürüyor
08:35 Turkcell New York’ta sürdürülebilirlik stratejisini anlattı
08:35 MASKİ, Akhisar Kulaksızlar’da sağlıklı çevre için Çalıştı
08:35 Kayserili hayırseverler örnek oluyor
08:20 Milli güreşçi Buse Tosun Çavuşoğlu dünya şampiyonu
08:20 Kayserispor ile ‘özel’ buluşma
08:19 DEÜ’den sıfır atık projesine destek
08:19 Gelecek Eskişehir seçmenden özür diledi
08:19 Kocaeli’de dip çamuru temizliği buluşması
08:05 Kayseri Büyükşehir’den özel çocuklara maraton
08:05 Düzce’de korkunç bir kadın cinayeti
08:05 Bingöl Karlıova’da kuzular telef oldu
07:49 Tarım ve Orman Bakan Yardımcıları Nevşehir’de
23:35 Gözde Sinek Uçuşması ve Işık Çakmasına Dikkat !
19:23 Konya Büyükşehir’in Ev Sahipliği Yaptığı Hüsn-i Hat Sergisi Ziyaretçilerini Ağırlıyor
18:49 Türk İşaret Dili Sözlüğü’ne 4,5 Milyondan Fazla Erişim Sağlandı
18:35 Bakan Koca, Eris Varyantı Açıklamasında Neyden Bahsetmedi !
18:19 Sakarya’da nefes kesen Off-Road heyecanı başladı
17:24 Tarihi Kentler Birliği, Tarihin Merkezi Osmangazi’de Buluştu
17:24 Cumhuriyetin 100. Yılında Mudanya’da Resim Sergisi
17:23 Kadıköy Çizgi Festivali, Birbirinden Renkli Etkinliklerle Devam Ediyor
17:23 Çeşme’de Enrico Macias rüzgârı esti
17:23 Health Science Summit’te Sağlıklı ve Uzun Yaşam için En Yeni Yaklaşımlar Aktarıldı
17:12 Likya Cup Yelkenli Yat Yarışları Başladı
17:11 Canik’te Okul Kantinleri Mercek Altında 
17:11 “İzmir’i Vatandaşlarımızın Güvenle Nefes Alıp Vereceği Bir Yuva Olarak Tasarlıyoruz”
17:11 İnegöl Belediyesi Yangın Güvenliği Semineri Düzenliyor
17:10 Müzik ve Edebiyatı Harmanlayan Yazarlar: Tuna Kiremitçi ve Murat Meriç
17:10 Güzel Sanatlar Fakültesi ve Liselerine hazırlanan gençler için ücretsiz kurs
17:10 Yalıkavak Marina, 5. kez dünyanın 1 numarası
17:09 DenizBank, KKTC Ülke Müdürlüğü ve Girne Şubesi’ni Hayata Geçirdi
17:09 Avrupa Hareketlilik Haftası’nda Didim’de Pilates Etkinliği gerçekleştirildi
17:09 Bilyoner ve Galatasaray Spor Kulübü güçlerini yeniden birleştirdi
16:54 İklim Değişikliği Tartışmalarında Yol Haritası Nasıl Olmalı
16:53 Hepsiburada Üzerinden iPhone 15 Serisi Ön Siparişi Rekor Kırdı
16:53 Çeşme Festivali’nde Dany Brillant Coşkusu
16:53 13. Phaselis Festivali Başladı
16:40 Ankara Buluşmaları’nda Kentsel Dönüşümün önemi konuşuldu
16:40 Kadıköy, Depremzede Çiftçilerle Dayanışmaya Devam Ediyor
16:40 Karşıyaka’da Avrupa Hareketlilik Rüzgârı
16:39 Gönül Köşkü Huzurevi Koro konseriyle eğlendi
16:39 Çeşme Festivali “Akdeniz” temasıyla büyük bir coşkuyla başladı
16:39 Lüleburgaz’da 1. Edebiyat ve Kitap Günleri Başladı
16:25 Lüleburgaz’da ‘AHH’ Etkinlikleri Tamamlandı
16:10 Bir Eli Direksiyonda, Diğer Eli Gaz ve Frende
16:09 Hocası olduğu üniversitede yeniden öğrenci oldu
16:09 2023 Avrupa’nın En İyi İşverenleri Listesi’nde Türkiye’den 19 Organizasyon Yer Aldı
16:09 2023’ün İlk 9 Ayında Yabancı Turistler Yaklaşık Yüzde 20 Daha Fazla Harcadı
15:54 Dağda ovada kaçakla mücadele

Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal Ve Ekonomik Uyum Projesi(SEUP) Basın Ve İş Dünyası Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal Ve Ekonomik Uyum Projesi(SEUP) Basın Ve İş Dünyası Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
A+
A-

Türkiye´de geçici koruma altındaki Suriyelilerin, eğitim, sosyal ve ekonomik uyum alanlarında desteklenmesi amacıyla, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün yürütücüsü olduğu 8 ilde 55 mesleki ve teknik eğitim okulunu kapsayan “Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi” basın ve iş dünyası bilgilendirme toplantısı, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün organizasyonunda ilimizde gerçekleştirildi.

Toplantıya Şanlıurfa Vali Yardımcısı Yasin Akgül, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Korkut Koçak, İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt, projenin uygulandığı İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İ. Halil Peltek, MÜSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Saatçi, Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Osman Oktay, yerel yönetimlerin temsilcileri,  Basın ve İş Dünyası ile meslek kuruluşu temsilcileri katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt yaptığı açılış ve selamlama konuşmasında Türkiye’nin 2023 vizyonunda belirlediği hedeflere ulaşabilmesinin en temel unsurunun, insan kaynaklarına yapacağı yatırım olacağını belirterek, devamında şunları söyledi: Teknolojideki değişimler, üretim yöntemleri ve sanayi ve iş piyasasındaki ihtiyaç ve gelişmelere bağlı olarak sürekli kendini yenileyen ve dinamik bir yapı içerisinde olan çalışma hayatı ve insan kaynakları için nitelikli iş gücüne sahip olmak adına doğru planlanmış bir mesleki eğitimin kurgulanması günümüzde zorunluluk arz etmektedir. Çünkü mesleki ve teknik eğitim insan kaynaklarının kalitesinin artırılmasındaki en önemliunsurdur. Nitelikli bir mesleki ve teknik eğitim için mesleki eğitime dönük politikalar geliştirmek ve uygulamak temel öncelik halinegelmiştir. Mevcut insan kaynağını nitelikli iş gücüne dönüştürmek ve iş piyasasında yer almalarını sağlamak zorundayız ve bu bağlamda mesleki eğitimin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Mesleki ve teknik eğitimin öncelikleri arasında nitelikli iş gücü yetiştirmek, mezunların üretime katılacak şekilde yetişmesini sağlamak ve iş piyasasının ihtiyaçlarına göre modüler öğretim programları hazırlamak yer almaktadır. Bireylere bir mesleğin gerektirdiği bilgi ve becerilerin yanı sıra değişime uyum sağlaması için ihtiyaç duyulan yetkinlikleri kazandırmak amacını güden mesleki ve teknik eğitim Türkiye’nin küresel ölçekte rekabet edebilmesi için ihtiyaç duyulan insan kaynağı açısından hayati öneme sahiptir. Mesleki eğitimin ilham kaynağı olan Ahilik’te de gençlere büyük önem verilmiş ve onların zinde ve taze kuvvetlerinden yararlanmak ve bir meslek sahibi olmalarına ve içinde yaşadıkları topluma faydalı birer birey olmalarını temin yolunda programlar yapılmasına dikkat edilmiştir.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Mahmut Özer’in de belirttiği gibi ülkelerin en önemli sürdürülebilir kaynağı beşeri sermayedir. Salgın sürecinde toplumun mesleki eğitime güveninin arttığı yadsınamaz bir gerçektir. Bakanlığımız tarafından başlatılan ve istihdamı artıracak Mesleki Eğitim Merkezi Programı ile ülkemiz bu alanda yeni bir döneme girmiş bulunmaktadır. İşverenlerimizin de mesleki eğitim süreçlerinin tamamına dâhil edildiği yeni mesleki eğitim modelimizde müfredatı birlikte güncelliyoruz. Mesleki eğitimin kalitesi için çok kritik olan öğretmenlerimizin işbaşı ve mesleki gelişim eğitimlerini işverenlerimizle birlikte sistematik olarak planlıyoruz. Hem işveren için hem de öğrenciler için çok cazip bir mesleki eğitim modeli Bakanlığımız tarafından hayata geçirilmiş bulunmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Korkut Koçak toplantıda yaptığı konuşmasında geçici koruma altındaki Suriyeli öğrencilerin mesleki ve teknik eğitime kazandırılarak ülkemizde bulundukları süre içerisinde kendi yaşantılarını idame edebilmeleri, nitelikli iş gücü ihtiyacına katkı sağlamaları ve ülkelerine döndüklerinde ülkelerinin ihtiyaç duyabileceği alanlarda meslek sahibi olmalarının önemine değinerek ; “Bugün burada bizi bir araya getiren Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi ile, gençlere kaliteli ve erişilebilir mesleki ve teknik eğitim sağlanması, eğitim ortamlarının iyileştirilmesi, Eğitime devamı artıracak desteklerin verilmesi mesleki ve teknik eğitimin sunduğu fırsatlar konusunda farkındalığın artırılmasını amaçlamaktadır.

Eğitim ve işgücü piyasası arasındaki işbirliklerinin geliştirilmesi hem eğitim süreçlerinin iyileştirilmesine katkı vermekte hem de sektörlerin rekabet edebilirliğini artırmaktadır.

Bu işbirliklerinin artması, iş piyasasının beklentilerinin eğitim paydaşları tarafından daha iyi anlaşılmasını, eğitim süreçlerinin bu beklentilere göre şekillendirilebilmesini ve iş piyasasının da eğitim süreçlerinde daha etkin rol alabilmesine imkân sağlamaktadır.

Avrupa Birliği’nin FRIT fonu kapsamında Alman Kalkınma Bankası ile Bakanlığımız tarafından yürütülen SEUP Projesi, yaparak öğrenmeyi temel alan Mesleki ve Teknik Eğitim alanında yürüttüğümüz yenilenme ve geliştirme çabalarımıza önemli destek sağlayan bir projedir.

Proje aracılığıyla, ilk etapta 8 ilimizde, belirlediğimiz 55 pilot okulumuzdaki 21 meslek alanında toplamda 1187 atölyemizin altyapısı iyileştirilerek, öğrenci dostu öğrenme ortamları oluşturulmakta, diğer yandan da iş piyasasının ihtiyaçları göz önüne alınarak en son teknoloji makine, ekipman ve eğitim kitleri ile donatılmaktadır. Eğitim ortamlarının yapısı, bu ortamlarda verilen eğitimin niteliği açısından önemlidir. Daha donanımlı, çağdaş altyapıya sahip eğitim ortamlarında eğitimin veriminin de arttırdığı bilinmektedir.

Ayrıca, bu eğitim ortamına kazandırdığımız geçici koruma altındaki Suriyeliler ve mahallesini, okulunu onlarla paylaşan Türk ailelerin çocuklarına ulaşım, eğitim materyali, öğle yemeği için destek ve uygulamalı eğitim derslerinde kullanılmak üzere sarf malzemelerinden oluşan temrinlik sağlanmaktadır. Bu desteklerle, ekonomik koşullar sebebiyle eğitime devam edemeyen çocukların önündeki engellerin kaldırılması hedeflenmektedir.

Proje kapsamında çocuklarının çevresiyle sosyal uyumunun sağlanması amacıyla bir dizi etkinliği de yer verilmektedir. Bu etkinlikler, Geçici Koruma Altındaki çocuklar ve Türk çocuklarının farklı kültürlerden de olsalar birbirleriyle iletişimlerini geliştirmek esasına dayanmaktadır.

Proje aracılığıyla bugüne kadar mesleki eğitime, okullara, öğrencilere ve ailelerine sağlanan kazanımlar burada sizlerle paylaşılacaktır.

Değerli İş ve Basın Dünyası Temsilcileri, bizler Milli Eğitim Camiası olarak idarecisiyle, öğretmeniyle, öğrencisiyle ve hatta velilerimizle birlikte elimizden gelen hizmetleri, eğitimin kullanımına sunmaya devam ediyoruz.

Tüm bu çabalarımız, ülkemizde aranılan nitelikli işgücünün yetişmesini sağlamak içindir. Bakanlığımız, mesleki eğitimde iyileştirmelerde her zaman ilk adımı sektör temsilcileri ile yıllardan beri yapmış olduğu işbirliklerini gözden geçirerek başlamıştır. İşbirliklerin kapsamı genişletilmiş ve her bir işbirliği müfredatın birlikte güncellenmesini, öğrencilerin işletmelerde beceri eğitimlerinin birlikte planlanmasını, öğretmenlerin işbaşı ve mesleki gelişim eğitimlerinin sektör temsilcilerinin destekleri ile gerçekleştirilmesini, başarılı öğrencilere burs verilmesini ve istihdamda öncelik verilmesini kapsayacak şekilde genişletilmiştir

Ancak bu çabalar, sizlerin Mesleki ve Teknik Eğitim paydaşları olarak süreç içinde yer almanız, ihtiyaç ve beklentilerinizi bizlere yansıtmanız ve bu doğrultuda en son teknolojik olanaklar ve müfredat ile yetişen öğrencilerimize önce staj sonrasında da istihdam imkânları vermeniz ile amacına ulaşabilir” dedi.

Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi” (SEUP ) basın ve iş dünyası bilgilendirme toplantısı, yapılan konuşmaların ardından proje ile ilgili sunumların yapılması ve soru-cevap bölümü ile sona erdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.